Сторінка медичних працівників

Старша медична сестра дошкільного закладу №295 “Червона калина”
Гринюк Тетяна Володимирівна

Старша медична сестра дошкільного закладу №295 “Червона калина”
Телега Оксана Анатоліївна


Гострі респіраторні вірусні інфекції: що робити, якщо ви захворіли?

В Україні триває епідсезон, кількість випадків гострих респіраторних захворювань (у тому числі грипу та COVID-19) зростає. Від початку жовтня занедужали вже майже 2,5 мільйона українців.

Причиною гострих респіраторних захворювань можуть бути як бактерії, так і віруси, проте здебільшого сезонні хвороби мають вірусне походження (їх називають гострими респіраторними вірусними інфекціями або ГРВІ). Їхні прояви можуть бути різними, проте є і споріднені: температура, відчуття слабкості, нежить, біль у горлі тощо.

Щойно помітите у себе ознаки ГРВІ, зверніться до сімейного лікаря.  Не варто займатися самолікуванням. Проте якщо ви з якихось причин не маєте доступу до медичної допомоги, дотримуйтеся таких правил: 

  • Пийте багато рідини.
  • Відпочивайте.
  • Стежте за температурою тіла.
  • Дотримуйтеся режиму провітрювання приміщення.
  • Не призначайте собі ліки. Вірусні інфекції не лікують антибіотиками, більшість із них минає сама по собі. 
  • Уникайте контактів із людьми, щоби не поширювати інфекцію.
  • Обовʼязково зверніться до лікаря за першої нагоди.

Що важливо пам’ятати у випадку підвищення температури тіла у вас чи у ваших дітей?

  • У дітей потрібно знижувати температуру, яка сягає позначки 38 °С, у дорослих – 38,5 °С.
  • Для зниження високої температури тіла використовуйте парацетамол або ібупрофен, вживати ацетилсаліцилову кислоту небезпечно. Обовʼязково дотримуйтеся інструкції!
  • Після приймання препаратів температура не має падати одразу до 36,6 °С. Зниження навіть на кілька десятих градуса означає, що ліки працюють.
  • Якщо температура не падає або зростає, це може вказувати на недостатнє споживання рідини або неправильно розраховану дозу ліків. 
  • Щоби температура почала падати, потрібно забезпечити тілу фізичне охолодження – зняти зайвий одяг. Можна також обтертися водою, на кілька десятих градуса прохолоднішою за температуру тіла.
  • Загортатися у ковдру, щоби «перепітніти», небезпечно. 
  • Також не можна натирати себе/дитину алкоголем/оцтом. Такі методи можуть спричинити інтоксикацію.

Нагадуємо також, що висока температура тіла сама по собі не є приводом викликати «швидку». Але якщо на тлі гарячки ви маєте задишку, висипи на шкірі, кровохаркання, синюшний відтінок шкіри, блювання та пронос, біль в грудях, зниження тиску, сповільнений пульс, аритмію, порушення свідомості, судоми – зверніться по допомогу за номером 103. 

Пам’ятайте, що захиститися від вірусних інфекцій легше, ніж їх лікувати. Тому дотримуйтеся наступних правил:

  1. Регулярно мийте руки або використовуйте антисептик.
  2. Якщо використовуєте захисну маску – робіть це правильно: періодично змінюйте і мийте руки після кожного її торкання.
  3. Прикривайте ліктем рот і ніс, коли чхаєте або кашляєте.
  4. Уникайте скупчень людей.
  5. Дотримуйтеся фізичної дистанції.
  6. Щеплюйтеся проти грипу та COVID-19.

Пам’ятайте, вакцинуватися проти грипу можна дорослим і дітям з піврічного віку, а від коронавірусної хвороби – дорослим і дітям від 5 років.


Пам’ятка з профілактики грипу в дітей – інформація для батьків

Симптоми вірусу грипу в дорослих людей і дітей

Більше 90% інфекційних захворювань – це гострі респіраторно-вірусні інфекції, зокрема грип. Серед основних симптомів вірусу грипу в дорослих людей – підвищена температура, слабкість, ломота в тілі, інтоксикація. Інфекція передається повітряно-крапельним і контактно-побутовим шляхом. «Вхідними воротами» є ніс і рот. Розмноження вірусу відбувається у слизовій верхніх дихальних шляхів, після чого він потрапляє у кров. У відповідь на проникнення вірусу організм починає активно виробляти імуноглобуліни. Про те, скільки днів тримається температура при грипі і наскільки ефективні антибіотики, мова піде далі.

Як можна заразитися

Джерелом інфекції є хворий з явно вираженими або стертими симптомами грипу. Найбільш небезпечною хвора людина є в перші 2-3 дні захворювання, коли вірус повітряно-крапельним шляхом потрапляє в зовнішнє середовище. При звичайному розвитку захворювання вже на 5-6 день пацієнт не являє загрози для оточення. При ускладненому – вірус в організмі можна виявити навіть по закінченню двох тижнів від початку хвороби. Нагадаємо, що інкубаційний період грипу в дорослого триває до п’яти діб, у дітей – менше 24 годин.

Улюблений час грипу – холодна пору року. Кожні 2-3 роки, згідно зі статистикою, можлива епідемія. Вакцинація під час епідемії грипу малоефективна. Робити щеплення лікарі рекомендують за місяць до розпалу інфекції, тобто з кінця жовтня до середини листопада. Середній термін формування імунітету – від 7 днів до двох тижнів. Вакцинація раніше жовтня недоречна.

Форми і симптоми вірусу грипу в дорослих людей

Залежно від вираженості симптомів розрізняють такі форми захворювання: легка, середня, важка, гіпертоксична.

Легка характеризується незначною інтоксикацією, субфебрильною температурою і відсутністю катаральних явищ.

Для середньої властиві головний біль, ломота в суглобах, рясне потовиділення, м’язові болі, закладеність носа, почервоніння кон’юнктиви очей, пирхавка в горлі і температура до 38 градусів. Зауважте, що антибіотики при ознаках грипу не завжди ефективні.

Для важкої характерні висока температура і явно виражена інтоксикація. В окремих випадках може виникнути блювання, носові кровотечі, сплутаність свідомості. Не допустити такий стан допоможе пам’ятка з профілактики грипу, в якій чітко прописані можливі симптоми і дії при перших проявах інфекції.

Гіпертоксична – виражена інтоксикація, на фоні якої може розвинутися набряк голодного мозку, дихальна недостатність, серйозні порушення з боку нервової системи.

Клінічна картина грипу в дорослих:

  • катаральні прояви (закладеність носа, чхання, пирхавка та біль у горлі, сухість слизових);
  • диспепсичні явища (нудота, блювання, пронос);
  • кашель, біль у грудях, задишка;
  • виражена інтоксикація (м’язові і суглобові болі, висока температура, головний біль, озноб, біль в очних яблуках);
  • носові кровотечі (характерні для важкої і гіпертоксичних форми).

На нашому сайті Добробут.ком ви зможете проконсультуватися з усіх питань і записатися на прийом до фахівця у зручний для себе час. Дізнайтесь, чи можна відправляти дитину в школу, якщо кількість хворих на грип у школі зменшилася вдвічі.

Симптоматика та лікування грипу в дітей

Інкубаційний період характеризується відсутністю клінічних проявів і триває від 5 до 24 годин. В окремих випадках може з’явитися сонливість, підвищена стомлюваність і слабкість.

У період виражених проявів відбувається масове розмноження вірусу. Малюк апатичний та млявий, відмовляється від ігор. М’язова слабкість, ломота в суглобах, підвищення температури, сльозотеча, чхання – головні симптоми захворювання. Особливістю перебігу грипу в дітей є хвилеподібне підвищення температури. Тривалість цього періоду – 3-5 днів.

Період видужування.

Лікування грипу в дітей передбачає:

  • постільний режим;
  • повноцінне харчування і рясне пиття;
  • противірусні та жарознижуючі препарати;
  • симптоматична терапія;
  • вітаміни;
  • імуномодулятори.

Курс лікування прописується і коригується виключно педіатром. Самолікування неприпустиме! Про найбільш ефективні ліки від грипу, які застосовуються в дитячій практиці, вам розповість лікар під час прийому. Запис здійснюється на сайті та за номером телефону.

Лікування грипу

Терапія складається із застосування медикаментозних і немедикаментозних методів. До останніх належать постільний режим, рясне пиття, раціональне харчування, місцева терапія (інгаляції, закапування носа, полоскання горла).

Лікарські препарати:

  • противірусні;
  • десенсибілізуючі;
  • препарати від кашлю;
  • назальні краплі;
  • спреї для горла.

Антибіотики і дезінтоксикаційна терапія призначається за індивідуальними показаннями.

Профілактика

Специфічна профілактика – це введення в організм людини вакцини, що містить антигени вірусу. Імунітет після щеплення зберігається протягом року. Побічні ефекти після вакцинації у дорослих зустрічаються рідко і пов’язані найчастіше з неправильним виконанням маніпуляції. Ускладнення після щеплення від грипу в дитини: болючість місця ін’єкції, збільшення прилеглих лімфовузлів та почервоніння шкіри.


Режим харчування дитини вдома

Меню домашнього харчування має бути збалансованим та містити достатню кількістю білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, що сповна забезпечують енергетичні витрати дитячого організму.
Подбайте про те, щоб посуд, з якого їсть дитина, завжди був чисто вимитим, їжа свіжою, щойно приготованою.
Якщо дитина харчується у дитячому садку, відкоригуйте режим харчування вдома, урахувавши поживну цінність їжі, що подається у дошкільному закладі, та години прийому їжі.

Привчайте дитину:

  • Перед прийомом їжі обов’язково мити руки з милом, витирати їх індивідуальним рушником;
  • самостійно сідати на стілець та підсовувати його до столу;
  • під час прийому їжі охайно вживати тверду їжу;
  • відламувати хліб маленькими шматочками, заїдати його рідкою їжею (суп, борщ тощо); самостійно їсти ложкою з тарілки, пити з чашки;
  • не обливатись;
  • після прийому їжі користуватися серветкою, вставати зі стільця.
  • Навчайте малюка підтримувати чистоту навколо себе, бути охайним,пояснюйте йому, що і як треба робити.

ОСОБИСТА ГІГІЄНА ДІТЕЙ ДОШКІЛЬНОГО ВІКУ

У людини ставлення до власного здоров’я формується з дитинства. Велике значення у збереженні та зміцненні здоров’я дитини має гігієнічне навчання та виховання. Це – обов’язок батьків.
Особиста гігієна – це догляд за своїм тілом та дотримання його в чистоті. Шкіра захищає тіло людини від хвороб. Коли дитина бігає, стрибає, їй стає жарко і на шкірі з’являються крапельки поту. Крім того, на шкірі є тонкий шар жиру, так званого шкірного сала. Якщо шкіру довго не мити, на ній накопичуються жир і піт, де і затримуються частки пилу. Так, шкіра стає брудною, грубою і перестає захищати тіло.
Щоранку діти повинні вмиватися: мити обличчя, руки, шию, вуха. Також необхідно робити це після прогулянок та увечері. Для процедури вмивання варто заздалегідь приготувати рушник і мило, за відсутності крана з водопровідною водою – кувшин або таз. Рушник слід вішати на гачок, а не накидати собі на шию чи плечі, бо на нього під
час умивання потраплятимуть бризки води і він буде мокрим і брудним. Умиватися краще роздягненим до поясу або в трусиках та майці. Спочатку варто гарно вимити руки з милом під струменем води, але в жодному випадку не мити руки в ємності. Руки слід намилювати один-два рази з обох боків та між пальцями, потім добре змити мильну піну та перевірити чистоту нігтів. І лише тоді, уже чистими руками, мити обличчя, вуха та шию. Після вмивання необхідно витертися насухо чистим, сухим рушником, який в кожної дитини має бути особистим. Якщо дитина добре вмивалася, то рушник залишатиметься чистим.
Починаючи з чотирьох років, дитина має навчитися самостійно мити обличчя, вуха, верхню частину грудей і руки до ліктів, а з 5-7 – річного віку обтиратися до поясу. Варто допомогти дитині після вмивання гарно розтертися рушником до відчуття приємної теплоти.
Перед сном обов’язковим є миття ніг, тому що на них дуже сильно потіє шкіра і накопичується бруд. Якщо не мити ноги щодня, носити брудні шкарпетки, панчохи, то це все сприяє появі попрілостей та натирань, а також може призвести до виникнення грибкових захворювань. Після миття ноги необхідно ретельно витерти рушником, який спеціально призначений для цієї процедури.
Неоціненне значення має вечірній душ. Так, водні процедури ввечері мають не лише гігієнічне значення, але й сприяють загартуванню, добре впливають на нервову систему та сприяють швидкому засипанню.
Рекомендується старанно мити волосся, тому що на ньому накопичується багато шкірного жиру, бруду і пилу. Обов’язковою є гігієна нігтів на пальцях рук і ніг. Під довгими нігтями, зазвичай, накопичується бруд і видалити його важко, тому раз на тиждень нігті необхідно акуратно підрізати. В жодному випадку не можна гризти нігті!
Особливої уваги вимагають руки та їх чистота. Дитині мають пояснити, що руками вона тримає різні предмети: олівці, ручки, книжки, зошити, м’ячі, іграшки; гладить тварин, торкається різних предметів (ручок, ланцюгів, гачків та інших предметів) у туалетних кімнатах. Бруд, часто невидимий, що знаходиться на цих предметах, залишається на пальцях. Якщо брати немитими руками продукти харчування, то бруд потрапляє спочатку до рота, а потім до організму. Тому необхідно мити руки перед їжею, після відвідування туалетної кімнати, після будь-якої іншої діяльності (прибирання кімнати, роботи на присадибній ділянці, гри з тваринами і тому подібне) та перед сном.
Дитина має стежити за чистотою зубів і доглядати їх, оскільки стан зубів впливає на здоров’я, настрій, міміку і поведінку людини. Дуже важливо своєчасно розпочати догляд за порожниною рота і зубами дитини. Дитина має чистити зуби вранці і ввечері перед сном.
Із раннього віку необхідно привчати дитину користуватися носовою хустинкою. Варто пояснити, що під час кашлю чи чхання з носоглотки виділяється велика кількість мікробів і, якщо не користуватися носовою хустинкою, то разом з бризками відбувається зараження оточуючих. Дитина повинна мати окрему хустинку для носа і окрему хустинку для очей (особливо під час захворювання), щоб уникнути потрапляння інфекції з носа до очей і навпаки.
Хустинки мають бути завжди чистими. Змінювати їх необхідно щодня, навіть якщо вони не були використані. Витирати рот, обличчя, перев’язувати подряпину необхідно лише чистою хустинкою.


Як не хворіти у дитячому садку.

Перший рік в дитячому саду – справжнє випробування, як для дитини, так і для батьків. Постійні лікарняні і капризи зводять з розуму, і здається, що всі зусилля даремні – дитина хворітиме. Немає! Хвороб не буде, якщо правильно підготувати малюка. Дитина в саду «повинна» хворіти за умовчанням! Абсолютно нове середовище, нове оточення і самі різні віруси і бактерії, так або інакше, зроблять свою справу. Проте, готувати дитину до саду необхідно, повірте, це обов’язково принесе плоди.

Починаємо підготовку, оптимальним часом для першого походу в дитячий сад, вважається середина серпня – початок вересня. Температура повітря знижується, вимотуюча жара сходить нанівець. В той же час до осінніх дощів і хвороб достатньо часу, малюк встигне адаптуватися. Але підготовку потрібно починати вже в червні.
Про все по порядку. Їдемо до моря! Це дуже важливий і обов’язковий пункт. У 20-х числах червня варто на 10-14 днів вивезти діток до моря. І хай це буде не Крим, і не Туреччина, а убережжя Азовського моря. Але це буде цілюще морське повітря, ласкаве сонце і море фруктів. До речі, дітям до 3-х років педіатри не рекомендують зміну кліматичної зони. Тобто навіть південний берег Криму – стрес для дитячого організму. Якщо ж ви все-таки вирішили їхати на ЮБК, тривалість відпочинку рекомендується не менше трьох тижнів! Кращі дитячі курорти – Евпаторія, Саки, Бердянськ, Урзуф. Вибір за вами! Що ви «привезете» з моря?! Багаж вітаміну Д, дарованого сонцем (захисні креми для діток ніхто не відміняв!), загартовані морським повітрям органи дихання, кілограми з’їдених фруктів і гарний настрій вашого карапуза.


Як уберегти дитину від застуди

До вашої уваги прості поради, що дозволять уберегти дитину від застуди:
1. Найдієвіший засіб, який рекомендують усі медсестри у дитсадках, – змащувати носик дитини оксоліновою маззю, бодай не запобігти, то принаймні зменшити ризик захворювання малюка.
2. Дітям треба більше гуляти, оскільки ризик підхопити якийсь вірус у приміщенні набагато вищий, ніж на свіжому повітрі.
3. Привчіть дитину мити руки, до того ж не тільки після туалету. І що частіше вона це робитиме, то більш імовірно, що малеча менше хворітиме.
4. Загартовуйтеся, привчайте дитину до не дуже високої температури повітря удома, наприклад, удень вона не має перевищувати +21…+22 °С, а вночі – +17…+18 °С. Річ у тім, що за дуже високої температури повітря стає сухішим, що може призвести до пересихання слизової носоглотки, і як наслідок – знизити опірність до хвороб.
5. Коли виходите на прогулянку, не вкутуйте малюка, бо він, активно рухаючись, тільки прітиме, що збільшує імовірність захворювання.
6. Не допускайте, щоб у дитини були мокрі ноги.
7. Привчіть малюка пити не звичайний чай, а спеціальні трав’яні відвари, або ж із малиновими або смородиновими гілочками.
8. Коли вже так сталося, що ваш малюк застудився і в нього піднялася температура, не поспішайте її збивати, оскільки це відповідь організму на вірус.
Дайте йому самому перебороти інфекцію. Температуру потрібно збивати, тільки якщо вона сягає 38–38,5 °С. Висока температура стимулює вироблення імунітету.


Профілактика респіраторних захворювань

Відразу ж по приїзду з моря необхідно зайнятися профілактикою найпопулярніших в дитячому саду респіраторних захворювань. Ніхто, не при винайшов кращого способу прфілактики респіраторних хвороб ніж загартування. Про нього написано багато, вивчайте і вибираєте метод, відповідний вашому малюкові. Наш метод простий – дитини не кутати! Водою холодною не обливати, в ополонці малюка не купати. Просто старатися, щоб дитина не потіла. Влітку ходити голяком, взимку одягнена так, щоб не перегрівалася . І ще, якщо можна віднести до гартування – цілорічна фруктова терапія: полуниця, малина, смородина вишня. Всі ці фрукти можна заморожувати – так вони практично не втрачають корисних складових і доступні взимку. І якщо обшпарити ту ж заморожену малину окропом (не варити!), отримаєте натуральний вітамінний компот. З тих, що привезли найкраще ківі (1 кг ківі замінює кількість вітаміну С, що міститься в 1 ящику лимонів), з нього і бананів можна робити фруктові салати з йогуртом. До речі, якщо ви довіряєте полівітамінним комплексам навесні і осінню влаштовуйте діткам тритижневі вітамінні курси (за порадою педіатра).

Ось, в принципі, і всі кроки по зміцненню імунітету до дитячого саду. Ще одна рада – коли приводите вранці дитину в садок, притисніть його (сердечко до сердечка) і постарайтеся передати йому своє тепло. Материнська любов – кращий захист від всіх хвороб!
Вітаміни і здоров’я вашої дитини

Відомо, що для нормальної життєдіяльності та повноцінного розвитку організму дитини необхідні вітаміни. Їжа, яку ми пропонуємо малюкові, повинна містити їх достатню кількість. Для забезпечення дитячого організму особливо важливими є вітаміни А, Е, С, D та групи В (В1, В2, В6, В12, РР). Вітамін D необхідний для нормального розвитку і росту кісток молодого організму. Він утворюється в шкірі під впливом дії сонячного проміння, а також вводиться в організм з їжею. Нестача вітаміну D може призвести до захворювання на рахіт. Хвороба ця починається з підвищеної пітливості, облисіння потилиці, занепокоєння. Пізніше в дитини, хворої на рахіт, з’являється викривлення кісток гомілки, грудної клітки, деформація кісток черепу. Діти, що страждають на цю хворобу, значно частіше, ніж здорові, хворіють на запалення легенів та інші недуги, які протікають тяжче, а процес одужання уповільнюється. Джерелом вітаміну D служить риб’ячий жир, вершкове масло, яєчний жовток, ікра, печінка тварин. Вітамін Е активізує діяльність м’язів. Він міститься в рослинних оліях, молоці, яєчному жовтку. Вітамін С. Нестача в організмі цього вітаміну призводить до хворобливого стану, який проявляється підвищеною стомлюваністю, кровоточивістю ясен та зниженим опором організму до захворювань. У великій кількості вітамін С (аскорбінова кислота) міститься в листяній зелені (качанна капуста, зелена цибуля, щавель, салат, смородина, кропива тощо) Багатими на цей вітамін є : шипшина, чорна смородина, суниця, пізні сорти яблук, мандарин, апельсин, лимон, грейпфрут. В овочах (картоплі, ріпі, помідорах, редисці тощо) вітаміну С міститься менше. Вітаміни групи В (В1, В2, В6, В12, РР), важливі для нормального кровотворення та діяльності нервової системи , надходять до організму з борошном та борошняними продуктами, крупами, жовтками яєць, картоплею, квасолею, горохом, дріжджами, м’ясом. Значна кількість вітаміну В2 міститься також в молоці, молочних продуктах та житньому хлібі. Вітамін А необхідний для здорового стану шкіри, а також для нормального зору. Джерелом вітаміну А служить печінка тварин, вершкове масло, вершки, сметана, сир, яєчні жовтки. Зелень і деякі плоди містять каротин, що в організмі перетворюється на вітамін А. Насамперед це морква, помідори, обліпиха, зелена цибуля, шпинат, петрушка, кріп. Отже, більшість вітамінів належить до незамінних харчових речовин, життєво необхідних органічних сполук, які так потрібні організму. В осінньо-зимовий період в їжі, як правило, кількість необхідних вітамінів знижена. Тому доцільно малятам давати дитячі вітаміни та вітамінні препарати, які продаються в аптеках. Правильно дібрати такий засіб, враховуючи індивідуальні особливості вашої дитини, допоможе вам кваліфікований лікар-педіатр.