Сторінка інстуктора з фізичного виховання

Інструктор з фізичного виховання дошкільного закладу №295 “Червона калина”
Трумбач Анна Юрієвна
Спеціаліст першої категорії.

Поради батькам від інструктора з фізкультури:

  • Щоденно виконуйте разом з дитиною ранкову гімнастику,виходьте на прогулянки;
  • Разом з дитиною здійснюйте пішохідні прогулянки та туристичні походи;
  • Залучайте дитину до виконання основних рухів — ходьба, біг,стрибки, вправи з м’ячем, лазіння, повзання…
  • Грайте з дитиною в рухливі та спортивні ігри;
  • Беріть участь разом з дитиною у проведенні спортивних свят, розваг, що організовуються дошкільним закладом;
  • Катайтеся разом з дитиною на велосипеді, роликах, грайте у бадмінтон, теніс, футбол, стрибайте на скакалці.

ДОШКІЛЬНИК І СПОРТ: ЯК ЗАЛУЧИТИ Й НЕ НАШКОДИТИ ЗДОРОВ’Ю

Враховуйте вікові фізіологічні особливості

Для дошкільників існують медичні обмеження, про які необхідно знати:

  • не навантажуйте надмірно. У дітей 4-6 років активно розвиваються м’язи, однак скелетні м’язи поки слабкі. Якщо даватимете дитині багато вправ на баланс – її організм передаватиме імпульс великим м’язам і перевантажуватиме їх. А якщо пропонуватимете багато згинати лікті й коліна, теж ризикуєте розвинути у дитини  гіпертонус й водночас перенавантажити зв’язки та суглоби, які лише формуються і не можуть витримувати дорослих навантажень;
  • не пропонуйте вправ з обважнювачами чи навіть маленькими гантелями. Дитині найкорисніше виконувати ті вправи, у яких вона задіює лише власну вагу;
  • не практикуйте переверти через голову і стійки на голові, адже хребетний стовп у дошкільника дуже гнучкий та крихкий;
  • не віддавайте в секцію східних єдиноборств, адже вони передбачають значні навантаження на хребет. Як наслідок, у дитини можуть виникнути проблеми з поставою, міжхребцеві грижі тощо. У таку секцію дитина може записатися тоді, коли їй виповниться 7 років;
  • не перевантажуйте склепіння стопи. Почекайте із легкою атлетикою, намагайтеся уникати ситуацій, коли дитині потрібно стрибати з великої висоти на твердий асфальт;
  • не практикуйте тривалі тренування. У дітей 4-7 років часто буває прискорений пульс і знижений артеріальний тиск, збудлива і нестабільна серцево-судинна система. Заняття тривалістю 30 – 40 хв – абсолютний максимум для дошкільників. А зважаючи на особливості його нервової системи, швидку стомлюваність і мимовільну увагу, ліпше обмежтеся 20-хвилинною активністю. Біг на довгі дистанції теж поки ліпше не пробувати – це неймовірне навантаження на серце дитини.

Професійний спорт має чітку спрямованість

Професійний спорт – не найліпший спосіб зміцнити здоров’я. Майже будь-який вид спорту має чітку спрямованість – тренує одну групу м’язів і не задіює інші, розвиває одну рису характеру й змушує забути про решту. Приміром, художня гімнастика дає змогу розвивати координацію і гнучкість, підтримувати, проте передбачає непомірні навантаження на хребет і хрящову тканину.

Будь-який спорт може зашкодити, якщо займатися ним забагато, постійно вимагати високих результатів, змагатися з кимось. Якщо хочете, щоб дитина була здоровою, обирайте або збалансований вид спорту, як-от йога чи плавання, або компенсуйте одні види активності іншими.

Давайте дитині змогу обирати секцію самостійно

У дошкільника емоції, тіло й інтелект тісно взаємопов’язані, тому головне не вольові зусилля, а емоційний відгук. Якщо дитині подобається секція, педагог, друзі – вона ходитиме на заняття. А якщо щось не осилюватиме – емоційного спаду не оминути. Тож зважайте на бажання та інтерес дитини.

Зацікавлюйте дитину власним прикладом

Почніть із себе: придбайте килимок для йоги, розучіть комплекс гімнастичних вправ, запишіться в басейн або організуйте дружній волейбольний матч. Знайдіть свій вид спорту і отримайте від нього задоволення – так ви зможете залучити до спортивного способу життя і дитину. Діти чутливі до живого наочного прикладу.

Віддайте перевагу природному розвитку

Найліпший варіант для дошкільника – розвиватися природно. Для цього більше гуляйте з дитиною на дитячих майданчиках і спортивних комплексах. Нехай дитина потроху пробує всі види активності: стійки, турніки, драбинки й мотузкові сходи, гірки, колоди, лази, тунелі, барабани та інші вуличні тренажери. Такий спосіб займатися спортом безкоштовний, збалансований – на кожному майданчику можна займатися десятьма різними вправами, дає дошкільнику змогу діяти спонтанно, займатися тим, що йому подобається. Є ще лабіринти, мотузкові парки й скеледроми в торгівельних центрах – продумані й безпечні способи розвивати дитину фізично.

Коли дитина набігається і награється – можна зайнятися і спортом! Якщо дитина багато гуляла і бігала до школи, то у семирічному віці вона точно буде готовою спробувати себе в чомусь серйознішому.